2012. február 4., szombat

A négyek jele (2001)


Éppen egy hete néztem meg, és írtam a Matt Frewer és Kenneth Welsh főszereplésével készült A sátán kutyája című filmről. Most ismét e páros főszereplésével készült Sherlock feldolgozást, A négyek jelét néztem meg, mely 2001-ben készült.

A történet Indiában kezdődik, ahol négyen (egy angol és három indiai) elrejtenek egy kincsesládát és esküt tesznek arra, hogy nem verhetik át egymást. Majd vált a kép, és máris Sherlock Holmes nappalijában találjuk magunkat, aki valami kegyetlen hangzású hegedűjátékkal megy éppen Watson doktor idegeire. Sherlock nem titkoltan unatkozik és alig várja, hogy végre valami ügyön dolgozhasson. Szinte ebben a pillanatban toppan be hozzá a fiatal Mary Morstan, az egykor Indiában szolgáló Morstan kapitány lánya. Mary apja néhány éve hazatért Indiából Angliába, megüzente, hogy mikor és hova érkezik, ahol várt is rá a lány, de az apja sem akkor, sem azóta nem került elő. A lány még bízik abban, hogy apja életben van. Ráadásul további különös dolgok történtek vele: évente egy alkalommal egy-egy igazgyöngyöt kapott postán, egy kis kartondobozban, és amikor az új gyöngynek kellene érkezni, egy üzenetet kap, mely arról szól, hogy eddig átverték. Az ismeretlen barát egy találkozóra hívja a lányt, ahova két barátját is elviheti, ám a rendőrségnek nem szól. A lány azt kéri Holmes-tól, hogy kísérje el, és természetesen Watson is társul is szegődik.

Az ismeretlen barát nem más, mint Mary édesapja egykori társának, Sholto ezredesnek az egyik fia, Thaddeus, aki elmeséli, hogy testvérével, Bartholomew-al együtt ültek apjuk halálos ágya mellett, amikor az idős férfi el akarta nekik mondani, hogy hol rejtett el valamiféle kincset, és azt akarta, hogy a fiúk ígérjék meg, hogy Morstan kapitány lányának is juttatnak a kincsből. A férfit egy rejtélyes üzenet döntötte ágynak, amit a fiúk nem láttak teljesen, de valamiféle négy egyforma jel volt rajta. Aztán a halálos ágyon már épp el akarta mondani, hol a kincs, amikor az ablak felé tekintve, egy nem éppen megnyerő külsejű idegent látott meg befelé leskelődni, amitől annyira megijedt, hogy azonnal megállt a szíve. A fiúk így nem tudták meg sem a kincs helyét, de az idegent sem tudták elkapni.

Mindent megtettek azért, hogy megtalálják a kincset, felásták az egész kertet, átkutatták az egész házat, míg Bartholomew fel nem fedezte, hogy van a háznak egy rejtett padlás szerű része, ahova létrával tudtak felmenni, és végre megtalálták a kincset. Sherlock, Watson és Mary miután meghallgatták Thaddeus történetét, azonnal Bartholomew házához sietnek, ahol a házvezetőnőtől megtudják, hogy a fiú egész nap ki sem tette a szobájából a lábát, és még csak nem is evett. Sherlock-nak azonnal gyanús a dolog, és Watson máris betöri az ajtót. Bartholomew már halott, fura fintorral az arcán, és nyakában egy mérgezett kis nyíllal. Ajtó, ablak bentről zárva, a betörő felülről, egy kis ablakon bemászva jött, és ott távozott. A földön karbonsav, amiben jól látszik, hogy két ember járt a házban, egyiküknek egy falába van. Megérkeznek a hivatalos szervek, Jones felügyelőnek kicsit sem tetszik, hogy Holmes a házban van. A felügyelő felállítja saját elméletét, miszerint Thaddeus látta utoljára testvérét, így csak ő lehet a gyilkos. Azonnal le is tartóztatja, Sherlock viszont tovább nyomoz.

A nyomozásba bevon egy kutyát (gazdája szerint London második legjobb kopója :), egy csapat utcakölyköt, akik felderítik a Sherlocknak fontos információkat. A két betörőre egy hajódokkban találnak, akik kihajózásra készülnek. A gyerekek ügyességének köszönhetően megtudják az időpontot is. Sajnos a rendőrség is akciózik, hiába hívja fel Sherlock a figyelmüket arra, hogy veszélyes gyilkossal van dolguk. A falábú John Small társa egy bennszülött, aki mérgezett nyilával két rendőrt kiiktat, azonban a bennszülött is meghal. Miután John Small-t sarokba szorítják, elmondja, hogy három indiaival együtt rejtették el a kincset, ám három társa hamar meghalt azon a szörnyű helyen. Sholto és Marston egy estén elvették tőle a kincset, és visszatértek Angliába. John Small csak a kincset akarta visszaszerezni, de mivel társa, a bennszülött meghalt, rá pedig börtön várt, egy mérgezett nyíllal megölte magát, miután a kincset, a láda teljes tartalmát a Temzébe dobta. Bár a rendőrség laborjában sikerült előállítani a méreg ellenszerét, ezt csak a sérülést szerzett rendőrökön használták. A két bűnöző tehát meghalt, csakúgy, mint az a két férfi, akik megszerezték Small-tól a kincset.

Mary egyáltalán nem bosszankodott a kincs elvesztése miatt. Hiszen ott maradtak neki az évek folyamán kapott gyöngyök, amik elég nagy értékkel bírtak. Thaddeus pedig eladta birtokát, s mielőtt mindketten Indiába indultak volna, hogy ebből a vagyonból ottani árvák számára árvaházat nyissanak.

Az eredeti történet szerint Mary Morstan az, aki később Watson felesége lesz, így kicsit sajnáltam, hogy ezúttal átírták a történet ezen részét, de végülis ez is egy jó befejezés lett :)

Matt Frewer és Kenneth Welsh párosa ezúttal is megállta a helyét. A Mary Morstant alakító Sophie Lorain-t nem láttam még semmiben, de egészen szimpatikus volt. Thaddeus-t és Bartholomew-t ugyanaz a színész, Marcel Jeannin játszotta. Jones felügyelő (Michel Perron) pedig felbukkan A kápolna vámpírja című Matt-Kenneth Sherlock filmben is.

Ezúttal is tetszett a film hangulata, ami tökéletesen visszaadja a könyvek alapján elképzelt hangulatvilágot. Annak pedig külön örülök hogy az eredeti történethez képest túl sokat nem változtattak. Bár A négyek jele nem a fő-kedvenc Sherlock történetem, de mégis kikapcsolt és szórakoztatott ez a feldolgozás.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése